понеделник, 6. декември 2021. Вести денес: 126
home Останати спортови

Парчмент од Јамајка победник на трката на 110 метри со пречки

Парчмент од Јамајка победник на трката на 110 метри со пречки

Ханзел Парчмент од Јамајка го освои златниот медал на трката на 110 метри со пречки на Олимписките игри во Токио.

Јамајчанецот утрово патеката ја мина со време 13,04 секунди, пет стотинки подобро од Американецот Грант Холовеј кој важеше за голем фаворит.

Радоста на Јамајка ја надополни Роналд Леви освојувајќи бронзен медал со време 13,10 секунди.

Коронавирус