сабота, 18. септември 2021. Вести денес: 34
home Останати спортови

Падна светскиот рекорд во пливање на Олимписките игри

Падна светскиот рекорд во пливање на Олимписките игри

Австралиските пливачки во штафетата 4х100 метри во слободен стил го освоија денес златниот медал на Олимписките игри во Токио, со поставен нов светски рекорд.

Бронте Кемпбел, Мег Херис, Ема Мекион и Кејт Кемпбел ја завршија трката за 3:29,69 минути и го донесоа на Австралија третото последователно олимписко злато, по Лондон 2012 и Рио 2016 година.

Претходниот светски рекорд, кој изнесуваше 3:30,05 минути, исто така беше во сопственост на Австралија и беше на сила од април 2018 година.

Сребрениот медал го освои Канада, додека трети беа Американките.

Коронавирус