недела, 29. јануари 2023. Вести денес: 65
home Останати спортови

Ова го има само на Балканот: Во Србија судиите го поместија копјето за рушење на тридецениски рекорд

Ова го има само на Балканот: Во Србија судиите го поместија копјето за рушење на тридецениски рекорд

Голем скандал се случи во српската атлетика, откако на Интернет се појави видео на кое се гледа како „судиите“ штелуваат должина при фрлањето на копјето од страна на Ведран Самац.

Должината од 85,60 метри падна во сенка на регуларноста на натпреварувањето во Сремска Митровица.

Самац, според првото соопштение, го собори рекордот стар 31 година поставен од Сеад Крџалиќ.

Српската атлетска федерација најава истрага за овој случај по што ќе утврди дали рекордот ќе биде легитимен.