четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 177
home Останати спортови

Откриена е причината за сообраќајната несреќа на Тајгер Вудс

Откриена е причината за сообраќајната несреќа на Тајгер Вудс

Шерифот на округот Лос Анџелес треба да објави во среда дека сообраќајната несреќа на голферот Тајгер Вудс е предизвикана од прекумерна брзина – но исто така и дека голферот нема да се соочи со никакви обвинувања, се наведува во извештајот.

Извори со директни информации за TMZ изјавија дека Вудс возел премногу брзо кога изгубил контрола над позајмениот џип Jenes GV80 од 2021 година на 23 февруари.

Порталот ТМЗ објави дека му било кажано на легендата за голф дена нема да биде осуден.

Вудс беше сериозно повреден откако џипот удри во возвишената земја, премина преку две спротивни ленти и откорнал дрво додека летал кон долината.

Шерифот Алек Виланова ќе ја наведе брзината како единствена причина за несреќата, се наведува во соопштението, во кое исто така се вели дека му било кажано дека Вудс всушност забрзал во времето кога изгубил контрола над возилото.

Веста за очекуваната објава доаѓа откако шерифот неодамна одби да ги открие новооткриените детали за причината за несреќата, повикувајќи се на нејасни проблеми со приватноста.

– Причината е утврдена, истрагата е заклучена – рече Виланова на 31 март.

– Завршено е, потпишано, запечатено и доставено – додаде тој.

Во другите вести, ТМЗ во средата објави дека полицијата не знаела дали Вудс бил свесен за време на несреќата.

Коронавирус