недела, 5. јули 2020. Вести денес: 138
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

home Останати спортови

Откриен допинг скандал на СП во Зефелд

Откриен допинг скандал на СП во Зефелд

Австриските и германските власти денеска на СП во нордиско скијање во Зефелд, спроведоа координирана акција против меѓународна допинг мрежа.

Извршен е претрес на 16 куќи и уапсени се 9 лица, а меѓу нив се наоѓаат и двајца австриски репрезентативци и еден германски лекар.

Вкупно се уапсени пет спортисти, меѓу кои има репрезентативци на Казахстан и Естонија.

Претресот и апсењата се спроведени по налог на Обвинителствата во Минхен и Инсбрук.

По меѓународна истрага поради користење на недозволени средства и методи со цел допинг, полицијата откри криминална организација која ја водел 40-годишен лекар од Германија.

Криминалната група е осомничена дека со години спроведува крвен допинг.

Скијачкиот сојуз на Австрија веќе еднаш беше во центарот на голем допинг скандал во 2006 година на Олимписките игри во Торино.

Парламентарни избори 2020