вторник, 4. август 2020. Вести денес: 190
home Останати спортови

Откажани сите Мото ГП трки надвор од Европа оваа сезона

Откажани сите Мото ГП трки надвор од Европа оваа сезона

Трките од Светскиот шампионат во Мото ГП оваа сезона ќе се одржуваат само во Европа. Откажани се три трки одеднаш: во Малезија, Тајланд и Аргентина, пренесува „Моторспор“.

Во исто време, првенството го продолжи договорот со организаторите на тајландската сцена до 2026 година.

Трите откажани трки ќе бидат заменети со една дополнителна трка во Европа.

Мото ГП не обелодени во која земја ќе се одвива оваа фаза. Официјалното соопштение е закажано за 10 август.

Коронавирус