четврток, 4. август 2022. Вести денес: 10
home Останати спортови

Освојувач на Вимблдон и УС Опен во двојки позитивен на допинг

Освојувач на Вимблдон и УС Опен во двојки позитивен на допинг

Роберт Фара (Колумбија), лидер на светската ранг-листа во двојки, даде позитивен тест за допинг. 32-годишниот Фара бил фатен со забранетиот стероид „болденон“ (Boldenone) за време на тестот на 17 октомври минатата година во Кали.

Колумбиецот претходно објави дека нема да присуствува на Австралија опен за прв пат следната недела од лични причини.

Фара, кој минатата сезона освои две Гренд-слем во двојки на Вимблдон и УС Опен, се изјасни за невин.

– Јас сум смирен. Никогаш не сум ги прекршил правилата за допинг. Минатата година бев тестиран најмалку 15 пати и резултатите секогаш беа негативни. Имав и тест во Шангај во октомври, што е исто така негативно. Уште во 2018 година, го предупредив Колумбискиот олимписки комитет дека оваа супстанца е честа појава во колумбиското месо и може да влијае на многу спортисти, изјави Фара.

Коронавирус