петок, 16. април 2021. Вести денес: 67
home Останати спортови

Осака започна да работи со нов тренер

Осака започна да работи со нов тренер

Јапонката Наоми Осака ќе тренира под водство на Вим Фисет. Ова го објави на Твитер новинарот Бен Ротенберг.

Новиот тренер веќе е претставен на спонзорите на спортистот.

Фисет претходно работеше со Ким Клијстерс, Викторија Азаренка, Симона Халеп, Џоана Конта и Анџелика Кербер.

Дваесет и двегодишната Осака на почетокот на мината година беше прв светски рекет на ВТА ранг листата во женска конкуренција. Осака во моментов е на третото место, зад водечката Ешли Барти и второпласираната Каролона Плишкова.

Коронавирус