вторник, 29. септември 2020. Вести денес: 0
home Останати спортови

Осака прва Јапонка на чело на ВТА

Осака прва Јапонка на чело на ВТА

Тенисерката Наоми Осака стана првата Јапонка која со најдобар пласман на ВТА рејтинг листата. Таа по освојувањето на Австралија опен, од утре ќе се искачи на првата позиција на рангирањето на светските тенисерки.

Претходно, најдобриот резултат од оваа земја го имаа Кимико Дате во женска и Кеи Нишикори во машка конкуренција.

Најмногу пласмани на првата позиција на ВТА листата имаат тенисерките од САД – шест. Повеќе од еднаш, прв светски рекет во женска конкуренција дали и следниве држави: Русија, Германија, Србија, Белгија и Шпанија, сите по двапати.

Коронавирус