сабота, 18. септември 2021. Вести денес: 81
АКТУЕЛНО

ЦРН РЕКОРД НА ПОЧИНАТИ ВО ЗЕМЈАВА: Денеска над 40 починати, НАЈМЛАДИОТ НА САМО 18 ГОДИНИ!

home Останати спортови

Олимпискиот првак од Рио се искрши и заврши во болница во трка со БМХ (ВИДЕО)

Олимпискиот првак од Рио се искрши и заврши во болница во трка со БМХ (ВИДЕО)

Еден од фаворитите за медал, Конор Филдс во трките со БМХ-велосипеди, се искрши и заврши во болница на третата полуфинална трка утринава во Токио, па од патеката беше изнесен на носилни и со амбулантно возило пренесен на клиника во јапонската престолнина.

Филдс имаше жесток пад на првиот свиок од 180 степени, по што остана да лежи на патеката, а лекарскиот тим веднаш интервенираше и на носилки го изнесе од олимпиското борилиште.

Како што објави портпаролот на американската делегација, тој е во свесна состојба, но ги очекува дополнителните испитувања, а степенот на повреди не е познат засега.

Филдс е актуелен олимписки шампион во трки со БМХ, но неговиот обид да ја одбрани круната заврши ужасно. Поради силниот дож, трките со БМХ доцнеа 45 минути, а на крајот Ник Киман од Холандија стигна до златото.

Коронавирус