среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 0
home Останати спортови

Олимписката шампионка во алпско скијање Викторија Ребензбург ја заврши кариерата

Олимписката шампионка во алпско скијање Викторија Ребензбург ја заврши кариерата

Олимписката шампионка во алпско скијање, Германката Викторија Ребензбург ја заврши својата спортска кариера.

– Денес дефинитивно не е лесен ден затоа што решив да се повлечам по 13 години настап.
Оваа одлука ја донесов со тешко срце по многу размислување во изминатите неколку недели. По повредата што ја добив на пролет и последните два месеци тренинг, сфатив дека повеќе нема да можам повторно да демонстрирам високо ниво, напиша 30-годишната скијачка на Инстаграм.

Ребензбург освои злато во велеслалом во Ванкувер во 2010 година и бронза во Сочи во 2014 година.

Исто така, во оваа дисциплина, таа е двократен носител на сребрен медал на Светските првенства и трикратен победник во поредокот на Светскиот куп.

Коронавирус