понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 62
home Останати спортови

ОИ: Стојоски не се пласираше во полуфиналето, заврши 38-ми во квалификациите на 400 метри

ОИ: Стојоски не се пласираше во полуфиналето, заврши 38-ми во квалификациите на 400 метри

Македонскиот атлетичар Јован Стојоски го освои 38. место во квалификациите на трката на 400 метри на Олимписки игри во Токио.

Тој патеката ја помина за 46.81 секунда што е негов личен рекорд, но недоволно за пласман во полуфиналето.

Во оваа дисциплина се појавија вкупно 48 атлетичари.

Најдобар резултат имаше Американецот Мајкл Чери со време 44,82 секунди.

Од Македонците, до крајот на Олимпијадата треба да настапат уште Пулексенија Јовановска (карате, кати) на 5 август и Могомедгаджи Нуров (борење слободен стил, 97 кгр.) на 6 август.

Коронавирус