вторник, 19. октомври 2021. Вести денес: 169
home Останати спортови

ОИ: Српско – грчко финале во ватерполо

ОИ: Српско – грчко финале во ватерполо

Во финалето на олимпискиот турнир во Токио ќе играат репрезентациите на Србија и Грција.

Бранителот на титулата од пред пет години во Рио де Женеиро, Србија, со пресврт во самата завршница ја совлада Шпанија со 10:9 и ја продолжи серијата олимписки медали, по бронзите во Пекинг 2008 и Лондон 2012, и златото во Рио 2016.

Во првото полуфинале, Грција го совлада европскиот првак Унгарија со 9:6 и за првпат во својата историја обезбеди олимписки медал во ватерполо.

Локални избори 2021