понеделник, 18. октомври 2021. Вести денес: 5
home Останати спортови

ОИ: Србија го одбрани олимпиското злато во ватерполо, Унгарија трета

ОИ: Србија го одбрани олимпиското злато во ватерполо, Унгарија трета

Ватерполо репрезентацијата на Србија го освои олимписко злато, откако во денешното финале против најпријатното изненадувањето Грција славеше победа од 13-10 (6-3, 2-4, 2-2, 3-1).

Ова е најдобар можен крај на репрезентативната кариера на седум српски ватерполисти, кои последен пат играат за селекцијата на својата земја.

Последните осум минути започнаа со брз гол на Грците, за израмнување на 10-10, но Мандиќ и Пјетловиќ како да се налутија во финишот и со нови голови ѝ обезбедија ново злато на Србија на олимпискиот ватерполо турнир.

Бронзениот медал го освоија Унгарците со победата над Шпанија со 9-5 (3-3, 2-2, 1-0, 3-0).

Локални избори 2021