четврток, 23. септември 2021. Вести денес: 115
home Останати спортови

ОИ: Максимални четири победи за ракометарите на Франција

ОИ: Максимални четири победи за ракометарите на Франција

Ракометната репрезентација на Франција утринава ја совлада Шпанија со 36:31 во дербито на 4. коло од А-групата на Олимписките игри во Токио.

За Французите ова беше четврти триумф во исто толку натпревари, додека Шпанците го запишаа првиот пораз.

Претходно во ова коло, Бразил ја победи Аргентина со 25:23, додека Норвешка и Германија својот меч ќе го почнат во 14:30 часот.

На табелата води Франција со 8 бода, Шпанија има 6, Норвешка 4, Германија и Бразил по 2, Аргентина 0.

Коронавирус