вторник, 4. октомври 2022. Вести денес: 91
home Останати спортови

Одбојкарите на Македонија повторно поразени во финалето на Европската Сребрена Лига

Одбојкарите на Македонија повторно поразени во финалето на Европската Сребрена Лига

Машката одбојкарската репрезентација на Македонија и во третиот обид не успеа да стигне до трофејот во Европската сребрена лига, откако во финалето овојпат беше поразена од Данска со 3-1, по сетови (25-23, 19-25, 25-27 и 19-25).

Македонија подобро го отвори првиот сет контролирајќи го резултатот во поголемиот дел. Сепак, на крајот Данците успеаја да се приближат, но сепак „црвено-жолтите“ успеаја да ја задржат предноста и на крајот да ја добијат првата игра со 25-23.

Во вториот сет Данска заигра многу подобро и во средината на сетот успеа да се одвои и до крајот да ја задржи предноста за израмнување на 1-1.

Вистинска битка се водеше во третиот сет. Израмнетата игра продолжи до финишот, а во целата ситуација подобро се снајдоа Данците и успеаја да го освојат со 27-25 и да дојдат на чекор до освојување на Европската сребрена лига.

За жал „спартанците“ не успеаја да направат пресврт губејќи го четвртиот сет со 19-25.

Коронавирус