среда, 7. декември 2022. Вести денес: 39
home Останати спортови

Нов триумф на Макс Верстапен

Нов триумф на Макс Верстапен

Макс Вертапен е победник на Големата награда на Штаерска која се возеше на Ред Бул Ринг. Ферстапен на убедлив начин стигна до нова победа пред најголемиот ривал Луис Хамилтон на Мерцедес кој заврши на второто место.

Третото место му припадна на Валтер Ботас на Мерцедес кој сепак успеа да ја добие втората битка против Ред Бул, бидејќи Серхио Перез заврши како четврти. Во топ 10 уште пласман обезбедија и Норис, Сајнц, Леклер, Строл, Алонсо и Цунода.

Qatar 2022