четврток, 23. септември 2021. Вести денес: 138
home Останати спортови

Нов скандал на Олимписките игри: Одби да се бори со Израелец и си замина од Токио

Нов скандал на Олимписките игри: Одби да се бори со Израелец и си замина од Токио

Алжирската џудистка Фети Нурин го жртвуваше својот настап на Олимписките игри во Токио затоа што одби да настапи против учесници од Израел.

Во понеделникот ждребот одлучи да се сретне со Суданецот Мохамед Абдалрасул, по што следеше борба со Израелецот Тохар Бутбул.

Сепак, Алжирецот одби да му се спротивстави на борецот од Израел заради политичкото прашање и затоа ги напушти Олимписките игри.

„Напорно работевме за да се пласираме на Олимписките игри, но палестинското нешто е поголемо од сето тоа“, рече Нурин.

“Немавме среќа со ждрепката. Добивме израелски противник и затоа моравме да се повлечеме. Донесовме правилна одлука”, изјави за алжирските медиуми тренерот на Нурин, Амар Бен Јаклиф.

Фети го напушти Светското првенство во 2019 година, откако исто така мораше да се бори со гореспоменатиот конкурент од Израел.

Алжир со години ги прекина дипломатските односи со Израел и не ги признава. Всушност е забранува влезот во нивната држава на секој што има израелски пасош. Дискриминацијата на израелските спортисти трае со години.

Во април годинава, Меѓународната џудо федерација воведе четиригодишна забрана за иранската џудо федерација, откако нејзините спортисти одбија да се соочат со Израелците.

Исто така, на Олимписките игри во 2016 година, египетскиот џудист Ислам Ел Шахаби го напушти натпреварувањето, бидејќи тој одби да се ракува со ривал од Израел.

Коронавирус