понеделник, 6. декември 2021. Вести денес: 41
home Останати спортови

Нов рекорд за Ѓоковиќ: Србинот го освои најдолгиот поен на Вимблдон (ВИДЕО)

Нов рекорд за Ѓоковиќ: Србинот го освои најдолгиот поен на Вимблдон (ВИДЕО)

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ победи во полуфиналето на Вимблдон против Роберто Баутиста-Агут во меч во кој постави уште еден рекорд, односно најдолгиот поен во историјата на турнирот.

При резултат 1-1 во сетови и 4-2 во текот на третиот сет следуваше долга размена меѓу двајцата тенисери, која на крајот му припадна на Ѓоковиќ. Интересно, откако се мери долзината на поените, ова е најдолг поен.

Претходниот рекорд, од 42 удари, е од 2006 година кога се пресметаа Јарко Ниеминен и Димитри Турсунов.

Коронавирус