среда, 27. октомври 2021. Вести денес: 214
home Останати спортови

Норвежанецот Ингебригстен го освои златото во трката на 1500 метри со олимписки рекорд

Норвежанецот Ингебригстен го освои златото во трката на 1500 метри со олимписки рекорд

Норвежанецот Јакоб Ингебригстен го освои златниот медал на 1500 метри на Олимпијадата во Токио.

Ингебригстен патеката ја помина со време 3 минути 28 секунди и 32 стотинки, што е нов олимписки рекорд.

Пласман во трката на 1500 метри мажи:
1. Јаков Ингебригстен (Норвешка) – 3:28.32 минути
2. Тимоти Черујот (Кенија) – 3:29.01
3. Џош Кер (Велика Британија) – 3:29.05. (МИА)

Локални избори 2021