вторник, 31. јануари 2023. Вести денес: 184
home Останати спортови

Ноа на крајот на годината ја напушта селекторската функција во Франција

Ноа на крајот на годината ја напушта селекторската функција во Франција

Поранешниот француски тенисер Јаник Ноа, на крајот на година ќе ја напушти селекторската функција на „триколорите“ кога ќе истече неговиот трет мандат.

Ноа има можност да ја брани титулата светски шампиони освоена минатата година со победата над Белгија во Лил.

Франција во полуфиналето од Дејвис Купот се среќава со Шпанија.

Пред француската репрезентација е голам шанса за ново финале, бидејќи Шпанија во Лил ќе настапи без повредениот Рафаел Надал, во моментов прв светски рекет.