недела, 4. декември 2022. Вести денес: 17
home Останати спортови

Нишикори го елиминираше Чилиќ

Нишикори го елиминираше Чилиќ

Јапонскиот тенисер Кеи Нишикори обезбеди пласман во полуфиналето на Мастерсот во Монте Карло.

Нишикори во четвртфиналето го победи Марин Чилиќ со резултат 2:1, по сетови 6:4, 6:7, 6:3.

Јапонецот го доби првиот сет прилично лесно, додека вториот траеше час и половина и заврши по тај бејк во корист на хрватскиот тенисер.

Нишикори се врати во игра во третиот сет по кој славеше победа. Натпреварот траеше вкупно три часа.

Во полуфиналето тој ќе се соочи со победникот од натпреварот Гаске-Зверев.

МИА

Коронавирус