петок, 7. мај 2021. Вести денес: 165
home Останати спортови

Николоз Басилашвили го освои турнирот во Минхен

Николоз Басилашвили го освои турнирот во Минхен

Најдобриот грузиски тенисер Николоз Басилашвили победи на АТП 250 турнирот во Минхен откако во финалето го победи домашниот тенисер Јан-Ленард Штруф со 2-0 по сетови 6:4 и 7:6(5).

Со триумфот Басилашвили освен предвидената парична награда од околу 80,000 евра си доби уште трофеј, автомобил БМВ.

Со тоа Басилашвили стигна до својот петти трофеј на АТП турнирите односно ги доби последните пет финални натпревари.

 

Коронавирус