сабота, 4. февруари 2023. Вести денес: 32
home Останати спортови

Ники Лауда се бори за живот

Ники Лауда се бори за живот

Трикратниот шампион во Формула 1, Ники Лауда е во лоша состојба во виенската болница, откако претрпе трансплантација на белите дробови.

Шеесет и девет-годишниот австриец беше опериран во четвртокот поради тешка болест на белите дробови, велат од болницата. Претходно, Лауда помина низ две трансплантации на бубрег.

-Молиме за разбирање, семејството не сака да дава јавни изјави, се обидуваме да ја сочуваме приватноста на семејството Лауда, објавија од болницата.

Според медиумите во Австрија, сепак, тоа е сериозна операција по која Лауда е во животна опасност.

Белиот дроб на Ники Лауда беше засегнат уште при ужасната несреќа на „Нирбургринг“ на 1 август 1976. Тогаш Лауда вдиши отровен чад, што води до тешки повреди на белите дробови. Ова беше најголемата штета по тешката несреќа во која изгоре голем дел од телото на пилотот. Од тогаш, белите дробови на Лауда функционирале ограничено.

Австриецот е во болница веќе 13 дена, а неговата состојба е далеку по драматична од претходните предвидувања.

Се верува дека Лауда фатил летен грип на Ибица и првично ја потценил ситуацијата. Кога симптомите се влошиле, сопственикот на авиокомпанијата „Laudamotion“ оди директно во Виена.

Поради големиот вирус, Лауда првично помина неколку дена во единицата за интензивна нега пред да се врати во нормален режим. Меѓутоа, во четвртокот неговата состојба се влошила повторно.