сабота, 24. октомври 2020. Вести денес: 53
home Останати спортови

Некогашниот тренер на Федерер: Ме загрижува душевната состојба на Ѓоковиќ

Некогашниот тренер на Федерер: Ме загрижува душевната состојба на Ѓоковиќ

Тој се осврна на претходната недела во текот на која Србинот го освои Мастерсот во Рим по петти пат во кариерата.

– Тој сам рече – не беше најдобрата недела за него. Мислам дека клучот за сите врвни играчи е да најдат начин да победат иако не играат најдобро – рече Пол Анакон на „Тениски канал“ и продолжи:

– И тоа го стори Ѓоковиќ, тоа го видовме и во финалето. Тој се врати откако заостана со 3: 0 во првиот сет, загуби со двоен брејк.

Новак успеа да ја освои титулата нешто повеќе од една недела по еден од најболните моменти во неговата професионална кариера и дисквалификацијата од УС Опен.

– Тој продолжува да ужива. Неговата игра е исклучително ефикасна и тој знае како да управува со неа. Единствено што ме загрижува е неговата душевна состојба. Тоа ме загрижува повеќе од било што затоа што тој е крајно раздразлив. Да бев на негово место или на местото на неговиот тим, ќе му кажев да се одмори од тенисот неколку дена. Малку да се опуштите и да се извлечете од сето тоа. За полнење на батериите – го сподели своето мислење Американецот кој во моментов соработува со неговиот помлад сонародник Тејлор Фриц .

Коронавирус