сабота, 31. октомври 2020. Вести денес: 49
home Останати спортови

Надал се пласираше во полуфиналето Ролан Гарос

Надал се пласираше во полуфиналето Ролан Гарос

Шпанецот Рафаел Надал се пласираше во полуфиналето на Ролан Гарос. Тој доцна синоќа четвртфиналето, во три сета го победи италијанскиот тенисер Јаник Синер.

Резултатот по сетови: 7:6 (7: 4), 6:4, 6:1.

Следен противник на Надал ќе биде Аргентинецот Диего Шварцман.

Вкупниот награден фонд на турнирот во Париз изнесува 38 милиони евра.

Коронавирус