четврток, 22. септември 2022. Вести денес: 0
home Останати спортови

Надал преку Шварцман до најдобрите четири на Роланд Гарос

Надал преку Шварцман до најдобрите четири на Роланд Гарос

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал без поголема мака со 3-1 во сетови стигна до полуфинале на Роланд Гарос.

Надал победи со 6-3, 4-6, 6-4, 6-0 и сега го чека ривалот во полуфинале од пресметката на најдобриот светскки рекет Новак Ѓоковиќ – Матео Беретини,

Надал киксна во вториот сет, откако првиот го доби со 6-3, губејќи со 4-6, по што со еден брејк успеа да поведе со 2-1 во сетови, 6-4, за во третиот лесно го совлада противникот и не му дозволи да земе ниту еден гем.

Коронавирус