недела, 5. февруари 2023. Вести денес: 0
home Останати спортови

Надал преку Чилиќ до полуфиналето во Торонто

Надал преку Чилиќ до полуфиналето во Торонто

Првиот носител на АТП турнирот во Торонто од серијата 1000, Рафаел Надал ноќеска во драматичен меч го совлада Марин Чилиќ со 2-1.

Хрватот го доби првиот сет со 6:2, а потоа Надал беше поуспешен во следните два со по 6:4.

Во полуфиналето, прво за него по пет години на овој турнир, шпанскиот тенисер ќе игра со Карен Качанов од Русија.

Втората полуфинална двојка ја сочинуваат Кевин Андерсон (Јужна Африка) и Стефанос Циципас (Грција).