понеделник, 25. октомври 2021. Вести денес: 162
home Останати спортови

Надал ќе настапи на Австралија опен

Надал ќе настапи на Австралија опен

Вториот рекет на светот, Шпанецот Рафаел Надал ќе настапи на Грен слемот Австралија опен – 2021.

Оваа информација ја потврди меначерот на шпанскиот тенисер Бенито Перез-Барбадиљос.

– Имавме разговор денес со Надал. Рафа дефинитивно лета за Австралија, изјави Барбадиљос на прес-конференција.

Турнирот во Мелбурн по традиција се одржува во првиот месец на годината, но овој пат нема да биде така. Извршниот директор на Австралија опен, Крег Тили изјави дека поради пандемијата и дополнителни мерки, почетокот на Австралија опен е одложен од 18 јануари за 8 февруари.

Локални избори 2021