понеделник, 6. февруари 2023. Вести денес: 23
home Останати спортови

Надал избори финале на Мастерсот во Торонто

Надал избори финале на Мастерсот во Торонто

Најдобриот светски тенисер Рафаел Надал ќе игра во финалето на турнирот од Серијата 1000 во Торонто, Канада. Шпанецот рано утрово го совлада рускиот тенисер Карен Хачанов со 2-0, по сетови 7:6 и 6:4.

Мечот доцнеше со својот почеток неколку часа, а причина за тоа беше силниот дожд. Поради тоа, противникот на Надал во завршницата на турнирот, Гркот Стефанос Циципас, поодморен ќе влезе во вечерашното финале.

Почетокот на дуелот за трофејот е во 22 часот.

За Надал ова ќе биде четврто финале во Торонто. Тој досега има еден трофеј освен пред една деценија.

Грчкиот тенисер ќе го игра своето прво финале во Канада.