недела, 13. јуни 2021. Вести денес: 105
home Останати спортови

Надал и Осака прогласени за спортисти на годината

Надал и Осака прогласени за спортисти на годината

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал и јапонската тенисерка Наоми Осака се прогласени за спортисти на годината на манифестацијата „Лауреус“ која се одржа денеска во Севиља.

Баерн Минхен е најдобриот спортски колектив, а награди додека за најдобар „ангажиран спортист“ е прогласен возачот на Формула 1 Луис Хамилтон и неговата борба за подигање на свеста за расизмот и неправдите во светот како поддржувач на движењето „Black Lives Matters“.

Освојувачи на наградите „Лауреус“ се уште: Патрик Махомс (НФЛ, ѕвезда во подем), Мохамед Салах (спортист кој инспирира), Макс Перот и Крис Нак,

ЕУРО 2020

Македонија