вторник, 2. август 2022. Вести денес: 6
АКТУЕЛНО

ДЕТАЛИ ЗА ТРАГЕДИЈАТА: Три лица загинаа откако со возило излетале од коловоз

home Останати спортови

Надал: И јас сум изненаден што сум број 1

Надал: И јас сум изненаден што сум број 1

Поставениот под број 1 во главната шема на Австралија опен, Рафаел Надал влезе во својата трета деценија како играч број 1 во светот и 33-годишниот Шпанец изјави дека е изненаден што е на врвот на машкиот тенис, со оглед на неговата возраст и проблемите со повредата со текот на годините.

Тој има за цел едвај втора титула во неговиот 15 настап во Мелбурн, како и израмнување на рекордот на Роџер Федерер од 20 Гренд Слем титули. Тој сега има можност да држи и три од последните Гренд-слем титули по победата на Ролан Гарос и УС Опен минатата година.

-Па, не можам да кажам дека имав среќа да избегнам повреди затоа што немав. Но, нема посебна тајна. Само страст, љубов кон играта и да останеш позитивен во тешките периоди. Точно е дека минав низ многу тешки моменти во текот на кариерата. Но, секогаш бев во состојба да се справам заради вистинската поставеност и луѓето околу мене. Тешко е да се замисли, и заради мојот стил на игра, дека сум тука пред вас денес како број 1. Дури и за мене е изненадување, започна Надал на својата прес-конференција.

Шпанецот се соочува со боливискиот Уго Делијан во првото коло на Австралија опен, а потенцијални ривали во четвртото коло на турнирот се Карен Хачанов или Ник Кириос. Австралиецот и Надал никогаш не се сакале, но светскиот бр.1 знае на што е способен контроверзниот судски ривал.

-Секој знае кој е Кириос. Секој знае колку е талентиран, колку е добар кога сака да го игра својот најдобар тенис, кога е во можност да игра на врвот на своите способности. Неговите шанси се секогаш таму, заврши Надал за шансите на Киргос за титула во Мелбурн. (МИА)

Коронавирус