петок, 27. ноември 2020. Вести денес: 0
home Останати спортови

Надал го надмина Федерер по победи во „Мастерс“ турнирите

Надал го надмина Федерер по победи во „Мастерс“ турнирите

Рафаел Надал се квалификуваше за четвртфиналето на „Мастерс“ турнирот во Монтреал, откако го победи Гвидо Пеја со 6:3, 6:4 за 1 час и 41 минута.

Така, Шпанецот го престигна својот голем ривал Роџер Федерер во победи на турнири во оваа категорија и сега има 379. Тој е и човекот со најмногу „Мастерс“ титули (34), а доколку стигне до финалето, ќе го надмине Федерер како број 2 на светската ранг-листа.

Надал забележа 7 асови и 3 брејка за да постигне победа што не дојде лесно и покрај резултатот. Тешките услови на теренот поради силниот ветер го направија натпреварот непредвидлив, но Шпанецот на крајот ја задржа ладнокрвноста во важните моменти и се избори за победа.

Во спорот за полуфиналето, Рафа ќе игра со седмотопласираниот Фабио Фоњини. Италијанецот го победи Адријан Манарино со 6: 2, 7: 5.

Еве ги останатите 1/4-финални парови кајмажите:

Гаел Монфис – Роберт Баутиста Агут;
Карен Хачанов – Александар Зверев;
Даниел Медведев – Домински Тим.

Коронавирус