четврток, 8. декември 2022. Вести денес: 60
home Останати спортови

Надал го доби 100. натпревар на Ролан Гарос, ова е апсолутен рекорд

Надал го доби 100. натпревар на Ролан Гарос, ова е апсолутен рекорд

Шпанецот Рафаел Надал стана победник на Ролан Гарос-2020. Тој денес во финалето го победи Новак Ѓоковиќ во три сета. Надал го освои трофејот 13-ти пат во кариерата и четврти пат по ред.

Покрај тоа, победата над Ѓоковиќ беше јубилејна, 100. во кариерата на Надал. Тој го држи рекордот по овој индикатор во ерата на Отвореното првенство на Франција.

Кај мажите, Роџер Федерер е втор по бројот на победи со вкупно 70, додека рекордер кај жените е Германката Штефи Граф со 84 победи.

Qatar 2022