среда, 18. мај 2022. Вести денес: 188
home Останати спортови

МТФК ги прогласи најдобрите за 2017 година

МТФК ги прогласи најдобрите за 2017 година

Македонската традиционална карате федерација денеска ги прогласи најдобрите каратисти за 2017 година.

Во сениорска конкуренција наградата им припадна на Дејан Недев, Аљоша Недев и Матеј Ангеловски, кои на Светскиот шампион во ката тим го освоија првото место.

Награда доби и Бојан Богдановиќ за освоено 1 место на Балканскиот шампионат.

Најдобра сениорка – Јадранка Недева.

Во младинска категорија признанија добија: Огнен Тасев и Берта Милевска.

Најдобри јуниорки: Мила Саздовска, Берта Милевска и Јана Милевска.

Најдобри кадети: Јана Милевска, Антонија Белазелкоска и Јелена Дробниќ.

Во категоријата каратисти деца признанија добија: Мила Младеновска, Искра Ѓеровска, Иван Трпковски, Димитри Влахо, Ведран Андоновски и Катарина Дробниќ.

Награди за придонес и развој на МТКФ добија: Петре Шилегов – градоначалник на Скопје, Дарко Каевски – директор на Агенцијата за млади и спорт, Саша Богдановиќ – градоначалник на Центар и Аце Миленковски – ректор на УТМС, Стојан Витанов – КК АБЦ и Чикос Коста – МЖ.

Тренер на годината е Ристо Обрадов од АБЦ Струмица.

Селектор на годината – Венцислав Недев.

Коронавирус