сабота, 18. септември 2021. Вести денес: 53
home Останати спортови

Момче од 18 години сензационално освои злато во пливање

Момче од 18 години сензационално освои злато во пливање

Ахмед Хафнауи ја креираше една од најголемите пливачки сензации во поновата историја на Олимпискитеи игри откако освои златен медал на 400 метари слободно.

Неверојатниот 18-годишен Тунижанец со ова го победи фаворизираниот Австралиец Џек Меклафлин, кој заврши втор и Американецот Киран Смит кој ја освои бронзата. Колку неговата победа е сензационална, доволно говори и фактот дека Хафнауи пливаше во најтешката, патеката број 8, односно дека едвај се квалификуваше во финалната трка. Тунижанецот заостануваше цела трка, но фантастично ги одработе последните 50 метри и надомести 40 стотинки заостанување во последната делница.

Хафнауи трката ја заврши со време 3:43.36, речиси две и пол секунди побрзо отколку во квалификациите и стана само третиот пливач во историјата кој освоил злато од патеката број 8. Ова е прво злато за Тунис во оваа дисциплина и трето пливачко во историјата.

„Едноставно не можам да верувам. Ова е остварување на соништата. Никогаш во животот не сум пливал подобро отколку сега. Го посветувам мојот медал на мајка ми, татко ми и сестрите. Сакам да бидат горди на мене“, изјави Тунижанецот по трката.

Хафнауи до минатата година беше рангиран надвор од 100-те најдобри пливачи на светот, а во Токио стигна како 17-ти пливач на листата на ФИНА.

Коронавирус