петок, 29. јули 2022. Вести денес: 5
home Останати спортови

Милман: Мора да го одиграм најдобриот натпревар за да го победам Ѓоковиќ

Милман: Мора да го одиграм најдобриот натпревар за да го победам Ѓоковиќ

Австралискиот тенисер Џон Милман изјави дека ќе мора да го одигра најдобриот натпревар во кариерата доколку сака да го победи српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ и да се пласира во полуфиналето на Ју-Ес опен.

– Може да звучи здодевно, но морам да ја контролирам својата страна на теренот. Потребно е грешките да ги сведам на минимум и да ја користам секоја можност, ако сакам да го загрозам на било кој начин. Немам илузии, мора да го одиграм најдобриот натпревар ако сакам да го победам Ѓоковиќ. Тој е физички подготвен и ќе ја искористи секоја можност, истакна Милман.

За 29-годишниот австралиски тенисер ова е прво четвртфинале на Гренд слем во неговата кариера. Тој го направи досега најголемото изненадување на Ју-Ес опен откако по три и пол часа игра во осминафиналето го совлада фаворизираниот швајцарски тенисер Роже Федерер.

Коронавирус