среда, 27. октомври 2021. Вести денес: 214
home Останати спортови

Миа Тодорова во финалето на Светскиот куп, бронзи за Леков и Ризов

Миа Тодорова во финалето на Светскиот куп, бронзи за Леков и Ризов

Миа Тодорова (-65 кг) во финалето ќе се бори против Србинката Валентина Кери на Светскиот кик бокс куп во Будимпешта, Унгарија, во лоу кик.

Филип Ризов и Иле Леков во полуфиналето беа поразени, па така освоија бронзени медали. Сепак, вели селекторот Дејан Митровски, и двајцата одлично се избориле

На СК настапуваат и Исмаел Туркер и Иван Кукуновски во лајт кик.

На СК има 1689 учесници од 45 држави од 288 клуба, односно 3084 натпреварувачи, бидејќи некои кикбоксери ќе настапуваат во повеќе дисциплини.

Резултати

лоу кик – сениори

-65 кг Миа Тодорова – Улијана Мишченко (Украина) 3-0 во полуфинале

 

Финале

Миа Тодорова – Валентина Кери (Србија)

-57 кг Филип Ризов – Данил Сурхалов (Украина) 0-3 во полуфинале

лоу кик – постари јуниори

-71 кг Иле Леков – Владисав Сидорчук (Полска) 0-3 во полуфинале

Локални избори 2021