понеделник, 1. јуни 2020. Вести денес: 111
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Останати спортови

Мерцедес планира да го замени Ботас со Расел во 2021 година

Мерцедес планира да го замени Ботас со Расел во 2021 година

Раководството на Мерцедес одлучи со кој состав ќе настапи во сезоната 2021, објави „it.motorsport.com“.

Според извор, германскиот тим решил да го замени финскиот пилот Валтери Ботас со Британецот, Џорџ Расел, кој вози за Вилијамс.

Финецот може да продолжи кариера во Рено, додека Луис Хамилтон ќе го задржи статусот на прв пилот во германскиот тим.

Се известува дека раководството на Мерцедес не сака да ризикува со потпишување на Себастијан Фетел, кој ќе го напушти Ферари по 2020 година.

Коронавирус