четврток, 19. мај 2022. Вести денес: 176
home Останати спортови

Мерцедес на 18 февруари ќе го претстави новиот болид

Мерцедес на 18 февруари ќе го претстави новиот болид

Болидот за новата сезона во Формула 1 на екипата Мерцедес ќе биде промовиран на 18 февруари, а истиот ден ќе биде извршено и пробното тестирање.

Новиот болид на Мерцедес го доби името W13.

Мерцедес минатата сезона ја освои титула во серија во конкуренција на конструктори.

Новата сезона во Формула 1 стартува на 20 март со трката за Големата награда на Велика Британија, а за Мерцедес ќе возат Луис Хамилтон и Џорџ Расел.

Коронавирус