среда, 7. декември 2022. Вести денес: 0
home Останати спортови

Мекларен гради модерен воздушен тунел

Мекларен гради модерен воздушен тунел

Формула 1 тимот на Мекларен ќе добие нов модернизиран воздушен тунел, објавија британските медиуми.

Изградбата на овој тест објект ќе биде на местото на досегашниот во Вокинг и ќе започне наскоро. Се очекува тунелот да биде завршен во рок од две години.

Сега Мекларен за испитување на аеродинамичните карактеристики на болидите го користи тунелот на Тојота во Келн, Германија.

Qatar 2022