четврток, 28. септември 2023. Вести денес: 81
home Останати спортови

Медведев преку Ѓоковиќ до полуфиналето на АТП турнирот во Лондон

Медведев преку Ѓоковиќ до полуфиналето на АТП турнирот во Лондон

Рускиот тенисер Данил Медведев го победи Србинот Новак Ѓоковиќ и се пласираше во полуфиналето на АТП-завршниот турнир во Лондон.

Во меч што траеше еден час и 22 минути, Русинот ги доби двата сета со по 6:3.

Негов ривал во следната рунда ќе биде или Шпанецот Рафаел Надал, или Гркот Стефанос Циципас.

Утре Медведев ќе игра против Аргентинецот Диего Шварцман во последниот натпревар од групната фаза.

Табела А-група: Медведев 2-0 (победи-порази), Ѓоковиќ 1-1, Александер Зверев 1-1 и Шварцман 0-2.

Табела Б-група: Доминик Тим 2-0, Надал 1-1, Циципас 1-1, Рублев 0-2.