вторник, 27. септември 2022. Вести денес: 38
home Останати спортови

Медведев ја продолжи својата импресивна серија со титулата во Шангај

Медведев ја продолжи својата импресивна серија со титулата во Шангај

Русинот Данил Медведев го освои „Мастерс“ турнирот со награден фонд од 7,47 милиони долари во Шангај.

Поставениот под бр. 3, Медведев го совлада петтиот носител Александар Зверев со 6:4, 6:1 по 74 минути игра. 23-годишниот Русин загуби водство од 3:0, но по 4: 4 освои седум гема по ред на патот кон успехот.

Во своето шесто последователно финале и деветто за годинава, Медведев освои вкупно седум титули во кариерата и четврта за сезоната.

Русинот, вице-шампион на „Ју Ес Опен“, исто така е во серија од девет последователни победи без изгубен сет, откако има 29 успеси на неговите 32 последни натпревари. Тој е и лидер во сезоната со 59 победи.

Коронавирус