петок, 20. мај 2022. Вести денес: 0
home Останати спортови

Медведев го смета Надал за фаворит на Австралија опен

Медведев го смета Надал за фаворит на Австралија опен

Рускиот тенисер Данил Медведев го прогласи Шпанецот Рафаел Надал за фаворит на Австралија опен уште по првото коло на турнирот во Мелбурн.

– Мислам дека фаворит е тој што располага со сè пред сите во рангирањето. Ќе го изберам Рафа бидејќи има 20 грен слем титули, изјави за „Eurosport.co.uk“.

Надал и Медведев победија во првото коло на Австралија опен.

Светскиот рекет број 1 Новак Ѓоковиќ беше прв фаворит на турнирот, но беше депортиран од Австралија, па сега со поголеми шанси за трофејот се неговите конкуренти.

Коронавирус