вторник, 6. декември 2022. Вести денес: 16
home Останати спортови

Медведев дојде до првата титула во својата кариера на трева

Медведев дојде до првата титула во својата кариера на трева

Рускиот тенисер Данил Медведев дојде до првата титула на трева во кариерата и триумфира на АТП-турнирот во Мајорка.

Второпласираниот тенисер во светот важеше за голем фаворит против Сем Квери и успеа да слави во меч со два сета (6-4, 6-2). Медведев на Грен Слем турнирите нема титула. Има играно две финалиња во Австрија и во САД, додека на Вимблдон најдобриот резултат му е трето коло во 2018 и 2019 година.

Коронавирус