четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 65
home Останати спортови

Мечот Циципас – Зверев ќе стане најмладото полуфинале на Ролан Гарос во последните 13 години

Мечот Циципас – Зверев ќе стане најмладото полуфинале на Ролан Гарос во последните 13 години

Натпреварот помеѓу 22-годишниот Стефанос Циципас и 24-годишниот Александар Зверев ќе биде најмладото полуфинале на Ролан Гарос од 2008 година, кога 22-годишниот Рафаел Надал го победи 21-годишниот Новак Ѓоковиќ.

Исто така, натпреварот помеѓу Гркот и Германецот ќе биде најмладото полуфинале на Грен слем од Австралија опен во 2010 година. Тогаш 22-годишниот Енди Мареј го совлада 21-годишниот Марин Чилиќ.

За потсетување, победникот на средбата, на крајот на турнирот ќе го замени Доминик Тим во Топ-4 на АТП ранг листата.

Во меѓусебните досегашни дуели води Циципас со 5:2.

Коронавирус