понеделник, 21. јуни 2021. Вести денес: 64
home Останати спортови

Марко Шварц е победник на алпската комбинација во „Кортина Д’Ампецо“.

Марко Шварц е победник на алпската комбинација во „Кортина Д’Ампецо“.

Марко Шварц е победник на алпската комбинација во машка конкуренција на Светското првенство кое се одржува во „Кортина Д’Ампецо“.

Шварц извозе одлично во слаломската трка, по петтото место на утринскиот супервелеслалом. На крај го освои златниот медал пред големиот фаворит Алексис Пинтyро од Франција, кој задоцни за осум стотинки.

Швајцарецот Лоик Меилард направи голема грешка во завршницата и мораше да се задоволи со третото место.

ЕУРО 2020

Македонија