петок, 29. јули 2022. Вести денес: 136
home Останати спортови

Маркез го освои шпанското Гран При на Херез

Маркез го освои шпанското Гран При на Херез

Бранителот на титулата во Мото ГП, Марк Маркез со Хонда победи на трката за Гран При на Шпанија возена на патеката Херез со солидна предност, откако неговите тројца главни конкуренти Андреа Довициозо (Дукати), Дани Педроса (Хонда) и Хорхе Лоренцо (Дукати) се удрија меѓусебно на осум круга пред карираното знаме.

Од инцидентот, освен Маркез, профитираа и Јоан Зарко со Јамаха Тек 3 и Андреа Јаноне со Сузуки и се искачија на втората, односно третата позиција.

Во топ 5 влегоа и Италијанците Даниеле Петручи (Прамак Рејсинг) и Валентино Роси (Јамаха).

Несреќата во трката го промени значително генералниот пласман во Мото ГП по оваа четврта трка од почетокот на сезоната 2018. Маркез е лидер со 70 поени, следен од Зарко кој има 58, трет е Вињалес со 50, а по него е Јаноне со 57. Довициозо е петти со 56.

Коронавирус