вторник, 26. октомври 2021. Вести денес: 217
home Останати спортови

Мареј ќе го пропушти Дејвис купот

Мареј ќе го пропушти Дејвис купот

Британскиот тенисер Енди Мареј најави дека нема да учествува на Дејвис купот во ноември. Според него, конечната одлука ќе ја донесе капитенот на британската репрезентација Леон Смит.

– Дадов многу за Дејвис купот. Понекогаш играв на моја штета. Последен пат играв на крајот на 2019 година, кога имаше коронавирус. Се борев со него до септември следната година. Не чувствувам дека ќе играм. Се разбира, ова ќе зависи од Леон. Сепак, мислам дека не заслужувам да играм за овој тим.

Нори и Еванс имаа одлична година. Броди е меѓу првите 100. Покрај тоа, тие се одлични во двојки. Во моментов немам намера да играм во Дејвис купот. До крајот на годината ќе треба да се одморам и да го оставам телото да дише. Сакам да поминувам повеќе време со моето семејство, бидејќи не сум ги видел долго, изјави Мареј за „Би-би-си“.

Да потсетиме, Мареј загуби од претставникот на Германија Александар Зверев во натпреварот од третото коло на Мастерс турнир во Индијан Велс (САД) со резултат 4:6 и 6:7 (4:7).

Локални избори 2021