петок, 24. септември 2021. Вести денес: 134
home Останати спортови

Македонските одбојкари со пораз од Црна Гора се оддалечија од медал на јуниорската Балканијада

Македонските одбојкари со пораз од Црна Гора се оддалечија од медал на јуниорската Балканијада

Македонските младински одбојкарски репрезентативци не успеаја да слават против Црна Гора и со тоа да обезбедат медал на Балканијадата во Приштина пред денешните натпревари од последното, петто, коло.

Избраниците на селекторот Ванче Санев играа променливо против Црногорците и без оглед што убедливо го добија вториот сет и израмнија, потоа не го задржаа ритамот и загубија со 3:1 (18:25, 25:15, 25:27, 20:25).

Теоретски шанси за бронзен медал за македонската репрезентација сè уште постојат, а за такво сценарио најпрво е неопходна победа над фаворитот Турција со 3:0 или 3:1 во сетови.

Македонските одбојкари претходно на Балканијадата во Приштина триумфираа над домаќинот Косово и Албанија, а претрпеа пораз од Бугарија.

Коронавирус